News

Black Sea - Spain Joint Business Development Project Occurred

English Content Preparing...

Ordu’lu iş adamlarımız Trabzon’lu meslektaşları ile İspanya pazarlarında….

İspanya’da resmi temaslarını sürdüren Ordu ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odaları heyeti Türkiye’nin Barcelona Başkonsolosu Emir Salim Yüksel tarafından kabul edildi. Kabule Başkonsolosluk Ticaret Ataşesi Bekir Aslaner de eşlik etti.

Başkonsolos Emir Salim Yüksel ticari görüşmeler yapmak üzere İspanya’ya gelen Trabzon ve Ordu karması Türk işadamları heyetinin önemli bir adım

attığını söyledi. 2009 krizinin ağır şekilde etkilediği İspanya ile çalışan Türk firmalarının da etkilenmiş olduğunu ifade ederek. ‘’ Türkiye’den İspanya ‘ya tedarikçi pozisyonunda çalışan Türk firmalarının kriz dönemin de  İspanya pazarına girebilmeleri için  önlerine fırsat doğduğunu söyleyebilirim.’’ dedi.

 

İspanyol işadamlarının Avrupa Birliği hibe yardımlarından çok yararlandığını ve ekonomisini düzeltmiş olduğunu anımsatan Yüksel, yatırımcı gurubunun güçlendiğini aktardı. Başkonsolos Yüksel ‘’Avrupa Birliğinin bir çok ihtiyacını karşılamada İspanya ‘da KOBİ’ler ön plana çıkmıştı. Bu KOBİ’ler dünyanın bir çok ülkesinden  ortak girişimler  ile mal üretip Avrupa’ya sattı. Bu şekilde Türkiye’den İspanya’ya  tedarikçi pozisyonunda hizmet vererek çalışan KOBİ niteliğindeki   firmalarımızın sayısı ortalama bin 500’e erişmişti. Kriz İspanyada firmaları etkiledi. Türkiye ile yürütülen tedarikçilerin işlerinde de sıkıntılar baş gösterdi.  İspanya’ya tedarikçilik yapan firmaların direkt piyasaya girmesinin avantaj olduğu bir dönemdeyiz. Bu şekilde Trabzon ve Ordulu iş adamlarını tebrik ediyorum.’’ şeklinde konuştu.

 

İspanyanın 13 ayrı bölgeden oluştuğunu, her bölgenin ticari mevzuatlarının farklılıklar taşıdığını kaydeden Başkonsolos Yüksel, Catelon bölgesi ekonomisi en iyi ikinci bölge olduğunu aktardı. Nüfusunun 7 bin 500, Başkentinin de Barcelona olduğunu aktardı. Barcelona’da  2 bin civarında Türkün yaşadığını kaydetti.

 

Başkonsolos Yüksel, İspanya’da krizin etkisi ile daha çok hizmet, lojistik ve Biyoteknoloji başta olmak üzere yüksek mühendislik alanlarına yönelim olduğunu vurguladı. Yazılım sektörüne teşvik sağlandığını anımsatarak, ‘’ Yazılım sektöründe Türkiye den gelen genç bir gurup var. Sayıları giderek artıyor. İspanya bu sektörde faaliyette bulunan Türk firmaları kabul ediyor.’’ şeklinde konuştu.

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin de İspanya ve Türkiye arasında düşük seviyedeki ticaret hacminin üst seviyelere çıkartılması gerektiğini söyledi.

 

Görüşmede konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon ve Ordu illerindeki KOBİ’lerin uluslararası pazara açılması için yurt dışı bağlantıları kurmalarına yardımcı olduklarını ve bu kapsamda yürütülen proje kapsamında İspanya pazarında görüşmelerde bulunduklarını kaydetti. İspanya’nın yaşadığı krizi fırsata dönüştürme çabası içinde olduklarını vurguladı.

 

Trabzon ve Ordu ili ticaret ve sanayi odaları üyelerinin İspanya ile ilişkilerini başlatmak adına yapılan çalışmalara Barcelona Başkonsolosluğu  ve Ticaret Ataşeliğinin desteğini görmekten ayrıca mutlu olduklarını, iş adamlarının ticareti iki ülke arasında geliştireceklerini sözlerine ekledi.

 

Barcelona Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Bekir Aslaner de İspanya’nın turizmde çok ileri seviyede olduğunu anımsatarak Türkiye’nin bu ülkeden turist çekebileceğini söyleyerek bunun formülünü açıkladı. İspanya halkını cezbedecek turizm destinasyonunun kültür, etnik ve folklorik değerleri kapsayan destinasyon olduğunu kaydederek, ‘’ Özellikle Doğu Karadeniz bu destinasyonu barındırıyor. Ama bu destinasyonun tanıtılması gerekmektedir. ’’dedi.

 

 Toplantıda daha sonra İspanyol iş adamları ile görüşen Türk heyetindeki firma temsilcileri yaptıkları görüşmeleri değerlendiren konuşmalar yaptılar. Ardından Hacısalihoğlu ve Şahin ziyaretin anısına Başkonsolos Yüksel ile Ataşe Aslaner’e yöresel hediyeler takdim ettiler.

 

Heyet daha sonra Barcelona Limanında inceleme yaptıktan sonra kent merkezinde tarihi ve turistik alanları otobüsle gezdi.

 

Leave your comments

Post comment as a guest

0
terms and condition.

Comments

  • No comments found

Articles

Latest Announcements

Foreign Exchange

Banka Bilgileri Güncelleniyor.

Visitor Opinions

Guest - Ahmet GENÇ
Güzel Bir Haber..
Guest - Yasin UYSAL
Neden Böyle Oldu

Weather Forecast

Mostly Cloudy

17°C

Mostly Cloudy

Wind: 11.27 km/h

  • 24 Mar 2016

    Partly Cloudy 26°C 13°C

  • 25 Mar 2016

    Light Rain 16°C 7°C

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Düz Mah. Stadyum Caddesi No:2 ORDU

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.   -  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.otso.org.tr

   

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.